Pedagog szkolny poleca!
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Zabawa może być terapią na nudę, apatię i depresję. Czas spędzony w domu może być ciekawy i wesoły. Zapraszam do wspólnej zabawy. Poniżej kilka propozycji umilających czas pozostawania w domu.
Zabawa1.
Zabawa „Zimno –Ciepło”. Poproś rodzica, aby schował przed Tobą kilka przedmiotów, a następnie używając słów Zimno - Ciepło nakierował Cię na nie. Wygrasz, jeśli je wszystkie odnajdziesz.
Zabawa 2.
Napisz swoją własną książkę, komiks lub pamiętnik. Możesz w niej opisać, co tylko chcesz. To, co czujesz każdego dnia będąc w domu z rodzeństwem i rodzicami, co cię w tym czasie bawi
i śmieszy. Udokumentuj życie Twojego pupila. Może masz wiele anegdot z nim związanych. Możesz również opisać wymyśloną przez siebie historyjkę. Kto wie, a może to właśnie Ty zostaniesz w przyszłości rozchwytywanym pisarzem?
Zabawa 3.
Zabawa w zgadywanie „Co to jest”. Poproś rodzica, aby schował w worku lub pudełku kilka przedmiotów. Twoim zadaniem będzie odgadnąć, co trzymasz w rączkach używając jedynie zmysłu dotyku.
Zabawa 4.
Do zabawy możesz wykorzystać stare gazety i papier, z których zrób kule. Możesz je wykorzystać do walki na kule (tu potrzebne będą dwie lub więcej osób), rzucanie do celu, rzucanie do kosza, lub mini piłka nożna.
Aby wesprzeć rodziców, MEN przygotowało poradnik dotyczący kształcenia na odległość. Uwzględniono w nim zadania nauczycieli i specjalistów, a także wskazówki dla rodziców, przykładowe metody pracy z uczniami, informacje na temat materiałów do wykorzystania w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością. Oto część dokumentu skierowana do rodziców:
Drodzy Rodzice!
Dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół i placówek do których uczęszczają Państwa dzieci, dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia. Zachęcamy do podjęcia współpracy i komunikowania się ze szkołą
w zakresie organizacji zdalnego nauczania, jeżeli to możliwe również do udzielania pomocy nauczycielom i uczniom szkoły. Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne
w kształceniu na odległość. Narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość, mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia.
Rodzicu,
1.W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych.
2. Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy:
a. edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura),
b. sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,
c. dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,
d. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu
z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.
3. Nauka w domu, w sposób bardziej samodzielny, staje się rzeczywistością.
Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy.
4. Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, sprawdzaj stronę internetową szkoły.
5. Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności techniczne, zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla Twojego dziecka.
6. Pomóż dziecku, szczególnie w przypadku dzieci młodszych, zorganizować warunki do nauki
w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd.
7. Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.
8. Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność
i samodzielną naukę.
9. Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Motywuj do samodzielnego rozwiązania zadań, doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały i swoje rozwiązania.
10. Jeżeli Twoje dziecko zdaje w tym roku egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny lub egzamin zawodowy, zachęć do skorzystania z materiałów publikowanych przez CKE, w tym
z próbnych testów.
11. Zwróć szczególną uwagę dziecka na bezpieczne korzystanie z internetu. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz w dalszej części poradnika, jak również na stronie https://ose.gov.pl/pakietyedukacyjne
12. Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach.
13. Sprawdź komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej
i Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące planowania i realizacji nauki zdalnej:
https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna
https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online
Najpiękniejszym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.
21-426 Jarczew
Jarczew 55