Dziś (23.02) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, którego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat tej poważnej choroby.
Jak rozpoznać depresję?
Depresja jest zaliczana do zaburzeń afektywnych (zaburzenia nastroju).
Jest poważną chorobą, która może dotknąć każdego, bez wzgledu na wiek, płeć, wykształcenie, status społeczny czy materialny.
Depresja nie jest naturalnym obniżeniem nastroju czy chwilowym złym samopoczuciem.
Symptomy depresji u dzieci i młodzieży:
Rodzice oraz nauczyciele powinni być czujni, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy depresja dotyka coraz większej ilości osób w młodym wieku. Wczesna interwencja i udzielenie odpowiedniej pomocy pozwala uniknąć zagrażających zdrowiu, a nawet życiu, konsekwencji. Badania pokazują, że na depresję cierpi około 1% dzieci w wieku przedszkolnym oraz 2% dzieci między szóstym a dwunastym rokiem życia.
Depresja to choroba. Wymaga leczenia i należy ją leczyć z pomocą psychiatry. Dlatego tak istotna jest znajomość zagadnienia depresji u dzieci, która często przemyka niezauważona, bądź jest zlekceważona z powodu nieświadomości. Ważne jest, aby wiedza i świadomość na temat depresji u dzieci i młodzieży wzrastała i stawała się powszechna. Ważne by o niej mówić, edukować. Dzieci są zależne od dorosłych. Często same nie potrafią nazwać, co się z nimi dzieje. To od nas - dorosłych zależy, czy dziecko otrzyma wsparcie, czy zauważymy niepokojące objawy, czy udzielimy adekwatnej pomocy.
Bądźmy uważni.
Bądźmy czujni.
Bądźmy świadomi.
Mówmy o depresji u dzieci i młodzieży.
Rodziców naszych uczniów zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem stworzonym w ramach kampanii społecznej "Forum przeciw depresji" Rodzice (forumprzeciwdepresji.pl)
Naszych uczniów zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem, skierowanym specjalnie do młodzieży. Mlodziez (forumprzeciwdepresji.pl)
Źródło grafiki: Dziecięca psychologia (dzieciecapsychologia.pl)
Najpiękniejszym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.
21-426 Jarczew
Jarczew 55