Nasza szkoła, jak co roku, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Akcji patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który w swoim liście zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Nasza szkoła również włączyła się do akcji Narodowego Czytania. Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej czytane były w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Gustawa Wyssogoty Zakrzewskiego, która gościła lektorów z całej gminy Wola Mysłowska.
Lektorem z naszej szkoły był uczeń klasy 5, Paweł Kamola, natomiast jako publiczność, w Narodowym Czytaniu wzięli udział uczniowie z klas 4-8, którzy zostali wyróżnieni jako najlepsi czytelnicy w klasach w poprzednim roku szkolnym.
Lektorzy zaprezentowali wybrane fragmenty powieści na wysokim poziomie, odkryli na nowo atmosferę tego dzieła dostarczając publiczności wspaniałych doznań.
Uzupełnieniem tego wyjątkowego spotkania był słodki akcent w postaci tortu i ciasta.
Najpiękniejszym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.
21-426 Jarczew
Jarczew 55