Język jest nie tylko składnikiem kultury narodu, ale zarazem najlepszym odbiciem tej kultury.
W języku jak w zwierciadle odbijają się doświadczenia społeczne jednostki i narodu.
Piotr Bąk
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony 21 lat temu, 17 listopada 1999 roku, przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 roku w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Ten wyjątkowy dzień ma nam przypominać jak wielka i różnorodna jest wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych, nieoficjalnych i wszystkich tych, którymi posługują się ludzie na całym świecie. Pamiętajmy, że dbając o język dbamy o kulturę i tożsamość narodową.
Nasi uczniowie o tym pamiętają, dlatego na lekcjach języka polskiego dla odmiany nie uczyliśmy się o zawiłościach naszej pięknej polszczyzny, a bawiliśmy się językiem tworząc i rozszyfrowując krzyżówki, grając w wirtualny escape room i rozwiązując stacje zadaniowe.
Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie województwa lubelskiego na rok szkolny 2025/2026