Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Hejt - co to takiego?

Hejt - co to takiego?

Według badań z mową nienawiści w internecie styka się 4 na 10 młodych ludzi (14-17 lat), a zjawiska zmasowanych ataków w sieci, tzw. cyberprzemocy, których elementem jest również przemoc werbalna, doświadczył już co piąty nastolatek w Polsce.

Hejt to spolszczone angielskie słowo „hate”, które oznacza nienawiść. To zjawisko, z którym można się spotkać w Internecie, ale nie tylko. Także życie codzienne, realne, nie jest od niego wolne. Hejt to nic innego jak agresywne, nieprzyjemne, pełne pogardy i nienawiści słowa i akcje, które wymierzone są w daną osobę lub grupę osób.

Hejt ma na celu tylko jedno – zranić ofiarę, sprawić jej przykrość, zadać bolesny cios. Nie każdy przejaw krytyki, której można doświadczyć w życiu jest tożsamy z hejtem. Hejt nie ma w sobie żadnej wartości merytorycznej – ma po prostu sprawić, że osoba nim dotknięta poczuje się gorzej. Hejt w Internecie może dotknąć każdego. Może dotyczyć niepełnosprawności, koloru skóry, narodowości, wyznania religijnego, cech związanych z wyglądem, pozycją społeczną czy zawodową, a nawet dotyczyć kwestii hobby, czy sposobu spędzania czasu wolnego. Dla hejtera nie ma granic – obiektem jego ataków może stać się wszystko, bo głównym motorem napędowym jego działań jest pogarda.

 

Formy hejtu: Mogą to być treści wyrażone w piśmie, jednak hejterzy bardzo często posuwają się o kilka kroków dalej. Dlatego hejt w Internecie może przyjąć też formę obraźliwych gifów, zdjęć, memów, czy filmów, które będą rozsyłane masowo przez Internet i udostępniane na najróżniejszych stronach, czy wysyłane ofierze hejtu i ich znajomym.

 

Skutki hejtu: Hejt sprawia, że osoba nim dotknięta żyje w coraz większym stresie – który tylko rośnie, jeśli hejt trwa i rozprzestrzenia się. W konsekwencji wystąpić mogą: bezsenność, nerwice, stany lękowe, stany depresyjne, depresja. Najtragiczniejszą konsekwencją hejtu są myśli i próby samobójcze. Osoba hejtowana ma też obniżone poczucie własnej wartości i żyje w przekonaniu, że jest beznadziejna i do niczego się nie nadaje.

 

Jak sobie radzić z hejtem: Jeśli jesteś ofiarą hejtu lub znasz kogoś takiego, pamiętaj, że nie jesteś w tym sam. Na świecie jest sporo ludzi, którzy chętnie Ci pomogą, musisz tylko dać im ku temu okazję. Hejterzy nie są też bezkarni – każda osoba hejtowana może dochodzić swoich praw na drodze powództwa cywilnego. Hejter za zniesławienie może dostać karę grzywny, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Pamiętaj, że hejterzy nie są bezkarni, a anonimowość w Internecie to mit. 

Jedną z najprostszych, a jednocześnie też najtrudniejszych rzeczy jest zaprzestanie czytania negatywnych rzeczy na swój temat. Czytanie ich i reagowanie na nie jest pożywką dla hejtera i napędza go do jeszcze bardziej wysilonych działań.

Możesz też, jako ofiara hejtu, skontaktować się z administracją danej strony, na której zostały umieszczone treści, które Cię obrażają. Możesz nawet zgłosić sprawę na policję i założyć hejterowi sprawę z powództwa cywilnego. Coraz więcej hejterów przekonuje się że za swoje czyny mogą odpowiadać karnie. 

Jeśli jesteś ofiarą bądź świadkiem hejtu - nie daj sobie wmówić, że nic się nie da z tym zrobić, że walka z nim spotyka się zawsze z bezsilnością. Zareaguj - opowiedz o tym rodzicowi, nauczycielowi, pedagogowi bądź psychologowi w naszej szkole. 

 

 

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/

Data dodania: 2024-04-23 09:39:59
Data edycji: 2024-04-23 14:51:46
Ilość wyświetleń: 125

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

30 września - Międzynarodowy Dzień Niesłyszących i Języka Migowego

Więcej informacji

Kalendarz

Strefa nauczyciela

Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Najpiękniejszym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.

T. Kościuszko
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Logo Facebook
Facebook