AAC - CO TO TAKIEGO ? MIESIĄC ALTERNATYWNYCH METOD KOMUNIKACJI
„Milczenie spowodowane brakiem mowy nigdy nie jest złotem. Wszyscy mamy potrzebę porozumiewania się i kontaktowania ze sobą nawzajem-nie tylko jednym sposobem, lecz na wszystkie możliwe sposoby. Jest to podstawowa ludzka potrzeba, podstawowe ludzkie prawo. Co więcej jest to podstawowa ludzka siła”
(Williams, 2000)
Termin komunikacja alternatywna i wspomagająca często zastępowany jest skrótem AAC, który pochodzi od angielskiego odpowiednika tego pojęcia: Augmentative and Alternative Communication. Określa się nim wszelkiego rodzaju niewerbalne metody porozumiewania się, które stanowią substytut lub uzupełnienie mowy.
Październik jest miesiącem alternatywnych metod komunikacji (AAC). Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tym uczniowie o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności. Tu nasuwa się pytanie, jeżeli dziecko nie mówi to znaczy, że nie ma nic do powiedzenia? Nauczyciele i specjaliści poszukują metod, technik i narzędzi pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwojowych każdego ucznia. Podejmują próby komunikacji, tam gdzie wydaje się ona niemożliwa.
Jakie są metody AAC?
W komunikacji alternatywnej i wspomagającej wykorzystuje się metody o różnym poziomie zaawansowania. Zaliczają się do nich:
proste metody, takie jak np. mowa ciała, mimika twarzy, gesty, tablice z literami;
złożone metody oparte na niskim poziomie technologii, np. książki komunikacyjne, tablice z symbolami;
narzędzia AAC wykorzystujące wysoką technologię, np. urządzenia generujące mowę, tablet z aplikacją do AAC czy C-Eye® (Cyber-Oko).
Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie województwa lubelskiego na rok szkolny 2025/2026