Aktualności 2013-14KOLONIJNY CZAS DOBIEGŁ KOŃCA!

Już po raz  trzeci dzieci pracowników  KRUS uczestniczyły w półkoloniach w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jarczewie współorganizowanych przez Związek Młodzieży Wiejskiej.

        Z wypoczynku skorzystało 52 dzieci z Gminy Wola Mysłowska i Żelechów.  Kierownikiem  półkolonii była dyrektor szkoły - Bożena Miszkurka,  opiekunowie to:

·                    Teodora Pierścionek,

·                    Danuta Władzińska,

·                    Barbara Szyszkiewicz

·                    Weronika Adamczyk.

W ramach wolontariatu pomoc swoją zaoferowali Sylwia Chojniak i Piotr Kajda.

Podczas dwutygodniowego wypoczynku (28.07-08.08.2014r.) uczniowie brali udział w wycieczce do Kazimierza Dolnego, gdzie odbył się rejs statkiem wycieczkowym po Wiśle, z pokładu którego mogli podziwiać nadwiślański krajobraz.

Wyjeżdżali również do Mościsk do Parku Edukacji i Rozrywki ”Farma Iluzji”, by podziwiać pokaz iluzjonisty, Labirynt Luster, Pokój Amesa, Zakręcony Domek, Tunel Zapomnienia, Laserową Misję  i poczuć siłę wszechogarniającej magii.

Odwiedzili też park linowy „Izydory”, znajdujący się w Stoczku Łukowskim, w którym pokonywali swój lęk przed wysokością, używali trampoliny, tratw i zjeżdżali na talerzu.

Z wielkim entuzjazmem uczniowie korzystali z usług EkoFarmy położonej w Hucie Zadybskiej, gdzie pod czujnym okiem ratowników doskonalili swoje umiejętności pływackie, grali w piłkę plażową, bawili się na placu zabaw i podglądali życie zwierząt w mini ZOO.

Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali wyprawkę szkolną.

Wspólny wypoczynek pozwolił dzieciom się integrować, uczyć się, że można wypoczywać aktywnie i nie trwonić czasu na bezsensowne spędzanie wielu godzin przed telewizorem czy komputerem.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tych półkoloniach dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych emocji i przeżyć.


ŻEGNAJ SZKOŁO NA WAKACJE

27 czerwca to dla niektórych dzień ogromnie wyczekiwany niektórzy, po raz ostatni zjawili się w murach naszej szkoły, większość wróci do szkoły już we wrześniu. Z racji pożegnania klasy VI uczniowie klasy V przedstawili część artystyczną, następnie uczniowie klasy VI pożegnali wszystkich zebranych krótkim występem, wierszami i piosenkami. Radości nie było końca, Pani Dyrektor wręczyła mnóstwo nagród, dyplomów i listów gratulacyjnych dla rodziców. W doskonałych humorach wszyscy udali się do domów na zasłużony odpoczynek!

 


DOBRZE JEST POMAGAĆ!

Dnia 24 czerwca 2014roku uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią, Panią Izabelą Has oraz stażystką, Panią Katarzyną Deres pojechali na wycieczkę rowerową na Warsztaty Terapii Zajęciowej na Letnisko. W ramach poznawania różnego rodzaju stowarzyszeń oraz lekcji historii i społeczeństwa mieli możliwość zobaczenia jak działają takie warsztaty oraz aktywnie pomóc w pracach, których na warsztatach nie brakowało. Nam za zadanie przypadła wycinka drzewek i krzewów, i tu trzeba przyznać, że chłopcy i dziewczyny z klasy VI poradzili sobie z tym doskonale! Otrzymaliśmy mnóstwo pochwał za naszą pracę a na koniec wzięliśmy udział w dyskotece oraz w meczu piłki nożnej. Odbyło się też ognisko. Po wszystkim znów rowerami wróciliśmy do naszych domów pełni radości, że mogliśmy pomóc potrzebującym.


 


"NIECH ŻYJE BAL"

     Koniec roku szkolnego coraz bliżej, w związku z tym 17 czerwca odbył się wieczorek pożegnalny klasy VI. Był to niezwykle miły wieczór, w organizację którego zaangażowali się wszyscy. Były i uginające się stoły od przygotowanych przez mamy pyszności, doskonała muzyka do zabawy, a przede wszystkim rewelacyjne humory J tańce przeplatane były różnymi zabawami, wygłupami i ogromną ilością pamiątkowych zdjęć. Nie zabrakło także najmodniejszych zdjęć tego sezonu, tak zwanych sweet foci, które chłopcy chętnie robili ze swoją wychowawczynią ;)

Na pewno długo nie zapomnimy tego wieczoru!

Pani Dyrektor, nauczycielom, rodzicom i koleżankom z klasy V za obecność ogromnie dziękujemy!

KLASA VI


PIKNIK OLIMPIJSKI

     Siedmioro uczniów naszej szkoły dnia 7 czerwca 2014r. pod opieką p. Weroniki Adamczyk wyjechało na 15 piknik Olimpijski do Warszawy. Sam Piknik był prawdziwym festiwalem sportu i rekreacji. Był to bardzo dobry sposób by sprawdzić spostrzegawczość uczniów, gdyż naszych olimpijczyków można było spotkać w ogródkach olimpijskich albo na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez polski związek sportowy. Pogoda tego dnia bardzo dopisała, dzięki czemu nasi uczniowie brali udział w wielu dyscyplinach sportowych zdobywając nagrody oraz medale. Dla uczestników pikniku poza dyscyplinami czysto sportowymi gdzie trzeba było wykazać się sprawnością fizyczną, przygotowano również bardzo dużo quizów gdzie do głosu dochodziła wiedza o Olimpiach.

     Wróciliśmy do domu bardzo zadowoleni, mając na pamiątkę w naszych notesach autografy olimpijczyków.


PAN KLEKS W NASZEJ SZKOLE!!!

     02.06.2014 roku mieliśmy możliwość obejrzenia niezwykle ciekawego teatrzyku pt. „Lekcja fotografii z Akademią Pana Kleksa”. Przedstawienie to przyciągnęło uwagę nie tylko najmłodszych, ale i tych starszych uczniów, którzy aktywnie brali w nim udział. Aktorzy na scenie pokazali swój niezwykły talent i dali uczniom mnóstwo radości wcielając się w role bohaterów niezwykle popularnej lektury „Akademia Pana Kleksa”.


"ŁĄCZYMY POKOLENIA"

     Pod takim hasłem odbyła się coroczna impreza z okazji Dnia Dziecka na Dworni. Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich szkół z gminy Wola Mysłowska, uczniowie ze szkoły w Baczkowie oraz mieszkańcy gminy z najmłodszymi pociechami. W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała, nie padało i często wyglądało słońce, co sprawiło, że uczniowie miło spędzili ten dzień. Zapewnionych było wiele atrakcji, rozgrywki sportowe, biegi, wyścigi, skoki w których nasi uczniowie chętnie brali udział. Każdy też otrzymał posiłek i picie. Na zakończenie imprezy po odczytaniu wyników rywalizacji i wręczeniu dyplomów każda szkoła otrzymała prezenty.


GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     Maj to już tradycyjnie czas Gminnego Konkursu Języka Angielskiego. W tym roku odbyła się jego piąta edycja przygotowana przez Panią Izabelę Has, nauczycielkę języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jarczewie. Udział w nim wzięli uczniowie szkół podstawowych z Jarczewa, Mysłowa, Lisikierza i Wandowa. Pierwsza część konkursu to zadanie polegające na odegraniu dialogów a część druga to test pisemny. W tym roku rywalizacja była zacięta, jednak najmocniejsza okazała się szkoła gospodarzy, której to uczniowie zdobyli większość miejsc.

Opiekunami uczniów z innych szkół były Panie:

Mariola Machniak ze szkoły w Mysłowie

Elżbieta Fornal ze szkoły w Wandowie

Paulina Bany ze szkoły w Lisikierzu

Wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy młodsze część pisemna:

I MIEJSCE- DAWID CIOŁEK- SP JARCZEW

II MIEJSCE- NATALIA WÓJCIK- SP JARCZEW

III MIEJSCE- KAROL MATYKA- SP LISIKIERZ

Klasy starsze część pisemna:

I MIEJSCE- GABRIELA KASZUBA- SP JARCZEW

II MIEJSCE- IZABELA PIĘTKA- SP JARCZEW

III MIEJSCE- WERONIKA TRATKIEWICZ- SP JARCZEW

Klasy młodsze część ustna:

I MIEJSCE- Szkoła Podstawowa w Wandowie

 

Klasy starsze część ustna:

I MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Mysłowie

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody a nauczyciele przygotowujący uczniów podziękowania.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i już zapraszamy za rok!!!


DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚCIE!!!

     27 maja świętowaliśmy Dzień Matki i Ojca, z tej okazji do szkoły przybyło wielu rodziców aby obejrzeć swoje pociechy w przepięknych występach. Prezentowały się przedszkolaki, uczniowie zerówki, piękne tańce wykonali uczniowie klasy I, II i III sprawiając ogromną radość swoim rodzicom. Życzeniom, piosenkom i wspólnej radości nie było końca tego dnia! Rodzice także otrzymali pięknie wykonane laurki oraz na koniec uczestniczyli w poczęstunku.

Wszystkiego najlepszego!!!


KONKURS POEZJI I PROZY LUDOWEJ

     Rok 2014 został ustanowiony rokiem Oskara Kolberga, stąd też w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Gustawa Wyssogoty- Zakrzewskiego w Woli Mysłowskiej odbył się konkurs poezji i prozy ludowej. Naszą szkołę reprezentowali: Gabrysia Kaszuba oraz Radosław Głębicki z klasy V. Poziom konkursu był niezwykle wyrównany, wszyscy uczniowie wspaniale prezentowali przygotowane przez siebie utwory.

     Komisja konkursowa w składzie: Pani Alicja Zienkiewicz, Pani Alicja Majek oraz Pani Aleksandra Kamola miała niezwykle trudny orzech do zgryzienia przy wyborze laureatów. Gabrysia zajęła trzecie miejsce a Radek drugie.

     Po konkursie odbyło się spotkanie z Panią Małgorzatą Kupiszewską, autorką książki pt. „Dokąd zmierzasz”, która jest dziękczynieniem Polaków za kanonizację Jana Pawła II. Pani Małgosia opowiedziała o swoich pasjach, zachęciła uczniów do czytania, uczenia się języków oraz opowiedziała co skłoniło ją do stworzenia albumu „Dokąd zmierzasz”, który już zyskał tytuł najlepszej książki katolickiej 2014 roku.

     Gabrysi i Radkowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


JESTEM BEZPIECZNY

     Tegoroczny gminny etap konkursu „Jestem bezpieczny” został rozegrany w SP w Wandowie. Troje naszych uczniów- Izabela Piętka, Gabriela Kaszuba oraz Kacper Białach wraz z opiekunem Panią Katarzyną Bernaciak  6 maja stawili się w Wandowie aby wziąć udział w eliminacjach do konkursu powiatowego. Najlepiej test rozwiązali uczniowie z Wandowa zdobywając maksymalną ilość punktów. Nasi uczniowie, po dogrywce z Lisikierzem zajęli drugie miejsce. W nagrodę uczniowie dostali piłki a szkoła dyplom.


SPRZĄTANIE ŚWIATA - 05.05.2014

     Z racji obchodzonego niedawno Dnia Ziemi, postanowiliśmy posprzątać naszą okolicę, aby udowodnić, że nasza Planeta może być piękna i czysta. Śmieci zbierane były w najbliższym otoczeniu szkoły oraz na boisku w Dworni.

 


KONSTYTUCJA 3 MAJA

     Z racji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z wychowawcą Panią Izabelą Has wzięli udział w uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji ojczyzny w Kościele Parafialnym w Wilczyskach. W uroczystości uczestniczyli również uczniowie reprezentujący szkoły z Mysłowa, Lisikierza, Wandowa oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. 

 


"WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!"

     Już po raz 223. świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pani Elżbieta Sokół Broś i jej klasa przypomnieli nam o tym ważnym wydarzeniu, które miało olbrzymi wpływ na losy Polski.


DZIEŃ ZIEMI

     22 kwietnia to dzień poświęcony naszej planecie Ziemi i w związku z tym Pani Barbara Szyszkiewicz i klasa VI przypomnieli nam o tym, jak ważna jest troska o naszą Ziemię i co trzeba robić, by ja chronić, tak by następne pokolenia mogły żyć w czystym środowisku. Na koniec Pani Dyrektor przeprowadziła krótką pogadankę z najmłodszymi uczniami, na temat tego jak oni dbają o środowisko i co należy robić by je chronić.

 


KANONIZACJA 25.04.2014

     Z racji zbliżającej się kanonizacji dwóch Papieży- Jana Pawła II i Jana XXIII Pani Agata Piętka wraz z uczniami klasy VI przygotowała montaż słowno- muzyczny upamiętniający pontyfikat Papieża Polaka. Uczniowie przypomnieli życiorys Karola Wojtyły, zaśpiewali piękne pieśni na czele z „Barką” oraz przytoczyli myśli naszego Papieża.


JAN PAWEŁ II - ŚWIĘTY W OCZACH PRZEDSZKOLAKÓW

     Pod koniec 2013 roku, Przedszkole Miejskie numer 7 w Łukowie ogłosiło konkurs pod tytułem „Jan Paweł II- Święty w oczach przedszkolaków”. W konkursie wzięło udział dwoje uczniów z zerówki- Julia Bernaciak oraz Patryk Kaszuba, którzy wraz z rodzinami przygotowali opowiadanie oraz wiersz o Janie Pawle II. 25.04.2014 roku nasi uczniowie wraz z rodzicami odebrali nagrody i dyplomy w przedszkolu w Łukowie.  Na rozdaniu nagród obecne były władze Łukowa oraz jako gość specjalny wystąpił Pan Edward Linde- Lubaszenko, który wraz z zespołem muzycznym uświetnił wieczór krótkim występem. Co więcej, wiersz Partyka i opowiadanie Julii zostały wydane w książeczce ze zbiorem wierszy i opowiadań autorstwa dzieci z przedszkoli powiatu łukowskiego.

 

 


ŚWIĘTA WIELKANOCNE 16.04.2014

     Tego dnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu przygotowanym z okazji świąt Wielkanocnych, przygotowanego przez Panią Barbarę Szyszkiewicz. Przypomniano nam tradycje związane ze świętami, symbolikę poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia oraz nie zabrakło symbolicznego polania wodą.

Wesołego Alleluja!!!!

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

     Czym maj dla maturzystów, tak już od paru lat kwiecień dla szóstoklasistów.

     01.04.2014 roku 14 uczniów klasy szóstej przystąpiło do swojego pierwszego egzaminu- sprawdzianu po klasie szóstej. Sprawdzian odbył się na holu, przewodniczącą zespołu nauczycieli była P. Izabela Has, członkami komisji P. Elżbieta Sokół- Broś, P. Barbara Szyszkiewicz oraz P. Ewa Kuś ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Wandowie. Po zakończeniu pisania, wszyscy mieli jak najbardziej pozytywne odczucia, jednak jak było naprawdę dowiemy się w czerwcu.

     Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki!!!!


KWIECIEŃ MIESIĄCEM WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

Nie bądź zielony, w kwietniu bądź niebieski!

     Aby zwiększać świadomość naszych uczniów na temat otaczającego nas świata i ludzi w nim, przyłączyliśmy się do akcji mającej na celu propagowanie wiedzy o chorobie jaką jest autyzm i uwrażliwienie uczniów na osoby, które mogą na tę chorobę chorować a mieszkają niedaleko nas. Chcemy być także miejscem przyjaznym dla cierpiących na autyzm, a ważne w tym jest, by rozumieć na czym ta choroba polega. W związku z tym, uczniowie klasy VI uczestniczyli w lekcji pod tytułem „Poznaj Marię, dziewczynę, która lubi mieć plan”. Maria, to dziewczynka chora na autyzm, a film, który oglądamy przedstawia historię Marii i próbuje przybliżyć nam, jak wygląda życie chorych na autyzm. Zgodnie z hasłem przewodnim, jeden dzień postanowiliśmy ubrać się na niebiesko, jako znak poparcia dla akcji.

     Uczniowie klasy VI przygotowali również gazetkę poświęconą tematyce autyzmu oraz plakat. Obserwują także informacje na stronie internetowej www.synapsis.org.pl, jest to organizacja, która zrzesza dzieci chore na autyzm.

     Wszystkich zachęcamy do wejścia na stronę www.naniebiesko.org.pl i przyłączenie się do tej akcji. Razem można więcej!!!

 


XIII GMINNY FESTIWAL PIOSENKI EUROPEJSKIEJ

     Z okazji pierwszego dnia wiosny (20.03.2014r.) nasza szkoła wzięła udział w XIII Gminnym Festiwalu Piosenki organizowanym przez Zespół Oświatowy im. Ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie. Tematem tegorocznego festiwalu była piosenka europejska, w związku z 10-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

     Reprezentowały nas „szkolne słowiki”, czyli Gabriela Kaszuba, Kamila Mućka, Patrycja Mucha, Natalia Tratkiewicz i akompaniująca im na keyboardzie Izabela Piętka. Dziewczęta zaśpiewały piosenkę francuską Voyage, voyage Desireless.

     Swoim wykonaniem wywalczyły miejsce pierwsze wśród szkół podstawowych.  

     Dziewczyny, takiego występu GRATULUJEMY!!!


     W dniu 11 kwietnia 2014 roku (piątek) o godzinie 1100 w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Woli Mysłowskiej odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci pięcio- i sześcioletnich, które poprowadzi przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Zapraszamy


     26 marca 2014r. (środa) o godz. 1330 w Szkole Podstawowej w Jarczewie odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące rekrutacji dzieci do przedszkola na rok szkolny 2014/2015.

Zapraszamy zainteresowanych rodziców


 

 

 

 

 

Jeśli mnie szukacie,

szukajcie mnie

w Waszych sercach.

U tych, którzy mnie kochali

żyć będę najdłużej.

 

 Dnia 20 lutego 2014 roku odeszła od nas wieloletnia

 nauczycielka naszej szkoły Teresa Boruc. Żegnamy Cię.

Spoczywaj w pokoju.

   


MAJA SZOSTAK

     Nasza szkoła wspiera małą Maję Szostak w walce z chorobą. Regularnie zbieramy dla niej nakrętki, teraz dodatkowo aby wesprzeć dziewczynkę można przekazać dla niej 1%podatku. Bardzo prosimy o wsparcie i pomoc!!!

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     Ferie feriami, ale nawet w tym czasie nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym święcie jak Dzień Babci i Dziadka. 21 stycznia, pomimo bardzo słabej pogody, bardzo licznie do szkoły przybyły babcie i dziadkowie. Na scenie wystąpili uczniowie klas starszych ale także krótkie występy przygotowali uczniowie przedszkola i zerówki. Dziadkowie byli zachwyceni występami, na koniec uczniowie rozdali dziadkom piękne laurki.


WYCIECZKA

     Natomiast zaraz następnego dnia po choince wybraliśmy się na wycieczkę do Siedlec. Na początku poszliśmy na łyżwy, i nawet duży mróz nie przeszkodził nam w zabawie, a potem udaliśmy się do kina na niezwykle śmieszną bajkę „Skubani”. Był to bardzo wesoły wyjazd!

Opiekunowie na wycieczce:

P. Izabela Has

P. Teodora Pierścionek

P. Katarzyna Bernaciak

P. Dorota Kowalczyk


CHOINKA

     19 stycznia, tuż przed rozpoczęciem ferii, w naszej szkole odbyła się choinka. W tym roku imprezę poprowadził DJ, nie zabrakło także Mikołaja i wielu innych atrakcji. Wszyscy bawiliśmy się doskonale J


EGZAMIN PRÓBNY

     Dnia 9 stycznia 2014 roku, uczniowie klasy VI przystąpili do próbnego egzaminu klasy szóstej organizowanego przez wydawnictwo Operon. Była to dla nich okazja sprawdzenia już nabytych umiejętności i zastanowienia się nad tym co jeszcze trzeba powtórzyć. Trzymamy kciuki za wyniki egzaminu próbnego i właściwego w kwietniu!


ANIELSKIE ŚPIEWANIE 2014

     5 stycznia 2014 roku w Domu Kultury w Woli Gułowskiej odbył się V Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych „Anielskie Śpiewanie’’. W konkursie swoje umiejętności prezentowało ponad 200 uczestników w czterech kategoriach wiekowych – przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu łukowskiego.W prezentacjach brały udział także uczennice naszej szkoły: Izabela Piętka, Gabriela Kaszuba, Natalia Tratkiewicz, Natalia Wójcik i Paulina Jeżewska. Gabrysia Kaszuba zdobyła wyróżnienie za wykonanie kolędy „To już pora na wigilię’’.


BOŻE NARODZENIE

     Dnia 19 grudnia 2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta Wigilia. Zapoczątkowaliśmy ją jasełkami przedstawionymi przez uczniów klas młodszych i starszych, przygotowanymi przez Panią Dorotę Kowalczyk. Jasełka były piękne, dzieci występowały w pięknych strojach. Następnie uczniowie każdej klasy, wraz ze swoimi wychowawcami spotkali się na wigiliach klasowych.


TEATR MORALITET

    W dniu 18 grudnia 2013r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Moralitet z Krakowa. Dzieci obejrzały spektakl pt. Przemoc w Internecie.

     Aktorzy poprzez swoje występy pokazali uczniom jakie zagrożenia czyhają  na nich on-line. Upominali przed zawieraniem znajomości, udostępnianiem danych osobowych, numerów kont bankowych. Przestrzegali też, jak niebezpieczne mogą być zakupy przez Internet.

     Dużo uwagi poświęcili grom internetowym, które potrafią „pochłonąć”  dzieci bez reszty. Młode umysły popadają w uzależnienie, swoisty trans, przez który zapominają o rzeczywistości o najprostszych obowiązkach tj. mycie się, odrabianie lekcji, chodzenie do szkoły.

      Morał spektaklu jest oczywisty: Kochane dzieci, używajcie Internetu z umiarem i rozwagą.

 


MIKOŁAJKI

     6 grudnia 2013 roku, w naszej szkole zjawił się Święty Mikołaj!!! Miał ogromny worek, pełen pięknych prezentów i po kolei odwiedził wszystkie klasy obdarowując dzieci prezentami. Czasem życzył sobie aby zaśpiewać piosenkę lub wyrecytować wierszyk. Dzieci bardzo cieszyły się z odwiedzin MikołajaJ nawet panie uczące w naszej szkole dostały drobne upominkiJ Mikołajowi serdecznie dziękujemy za jego wizytęJ


"ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"

 Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej
„Ćwiczyć każdy może”

organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu

     Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, mając na względzie konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.

     W ramach podejmowanych działań na rzecz Roku Szkoły w Ruchu MEN chce zwrócić uwagę między innymi na:

  • uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;
  • konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia;
  • związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem;
  • uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości;
  • podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.

     Dla realizacji tych działań Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji zorganizowało akcję „Ćwiczyć każdy może". Jest ona skierowana do dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli oraz uczniów. Aby otrzymać tytuł "Szkoła w Ruchu" trzeba wykonać i udokumentować zadania związane z aktywnością fizyczną.

Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji!

Oto zadania:

1. wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (szkoła) zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej wychowania fizycznego

Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego: Przekazanie udokumentowanych przykładów dobrych praktyk szkoły związanych z aktywnością fizyczną społeczności szkolnej/przedszkolnej, które dowodzą, że lekcje WF mogą być ciekawe i atrakcyjne; napisanie dwóch scenariuszy zajęć WF;

2. wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego

Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego: Napisanie dwóch scenariuszy zajęć alternatywnych (zajęć sportowych, sprawnościowo-zdrowotnych, tanecznych lub z zakresu aktywnej turystyki itp.) wraz z dokumentacją foto/wideo z ich realizacji na lekcji wychowania fizycznego;

3. pozalekcyjne zajęcia sportowe

Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego: Przeprowadzenie trzech udokumentowanych (dokumentacja foto/wideo) akcji związanych z aktywnością ruchową, nieodbywających się w czasie trwania zajęć szkolnych (np. popołudniowa wycieczka na basen lub lodowisko, weekendowy bieg przełajowy itp.).

     Wyniki zrealizowanych zadań będziemy umieszczać na stronie internetowej szkoły na bieżąco.

 


WYCIECZKA DO SIEDLEC

     Dnia 26 listopada uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Siedlec. Był to dzień pełen atrakcji i odwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Pierwszym punktem naszej wycieczki była sala „Podlasie”, w której obejrzeliśmy przedstawienie „Pinokio”. Występowali w nim aktorzy scen warszawskich, w bardzo mądry i pouczający sposób przedstawiając piękną bajkę o pajacyku. Po przedstawieniu pojechaliśmy do Katolickiego Radia Podlasie i Muzeum Diecezjalnego. W radio mieliśmy możliwość zobaczyć jak wygląda praca od kuchni, czyli jak realizowane są programy, kto pracuje w radio, co więcej wszyscy nagraliśmy swoje głosy aby potem je odsłuchać i zdecydować, czy nadają się one do pracy w radio. W muzeum diecezjalnym, kustosz muzeum, Pani Dorota Pikula w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o najważniejszych eksponatach, obrazach znajdujących się w muzeum. Zobaczyliśmy także jedno z najważniejszych dzieł jakie są w zasobach polskich muzeów czyli obraz El Greco. Na końcu zaszliśmy także do katedry siedleckiej aby zobaczyć jak wygląda główny kościół naszej diecezji. Był to bardzo ciekawy i pouczający wyjazd.

Opiekunowie na wycieczce:

P. Barbara Szyszkiewicz

P. Izabela Has

P. Teodora Pierścionek

P. Danuta Władzińska

P. Katarzyna Bernaciak

 


ZAKRĘCONA AKCJA

     Niespełna 1,5 roczna Maja Szostak z Sobolewa choruje na mukowiscydozę. Choroba ta powoduje zaburzenia prawidłowego usuwania śluzu w płucach. Dziewczyna jest pod stałą kontrolą lekarzy i pod opieką swojej mamy - Renaty, która codziennie musi poświęcić 3 godziny na inhalacje i "oklepywanie" córki, które pomaga w usuwaniu śluzu. Mogłoby to być dużo szybciej, gdyby Maja posiadała specjalną kamizelkę. Jednak kosztuje ona ponad 30 tysięcy złotych.

 

Zbiórka nakrętek dla Mai

     Przyłączmy się do zbiórki wszelkiego rodzaju nakrętek plastikowych między innymi od:

·         wody mineralnej,

·         napojów gazowanych,

·         oleju,

·         mleka,

·         szamponów,

·         past do zębów,

·         kawy,

·         soków,

·         płynów,

·         dezodorantów,

·         ketchupów,

·         musztard,

·         leków,

·         żeli do prania,

·         płynów do mycia naczyń itp.

 

Akcja trwa od 25 listopada do 30 kwietnia!!!

Razem możemy więcej!!!

 


11 LISTOPADA

     Dnia 8 listopada w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, klasa VI wraz z P. Izabelą Has przygotowali akademię, w której opowiedzieli o losach naszej ojczyzny. 11 listopada, poczet sztandarowy klasy VI uczestniczył w uroczystościach w kościele parafialnym w Wilczyskach.

 


GÓRA GROSZA

 

W dniach 25 XI- 06 XII 2013r. w całej Polsce zostanie przeprowadzona akcja "Góra Grosza".

Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym sie poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka.

Nasza szkoła również przyłącza się do akcji.

Zbieramy monety od 1 gr do 5 zł.

Liczy sie każdy grosz! Razem możemy więcej !!!

E-TWINNING

     W październiku, uczniowie klasy VI oficjalnie rozpoczęli współpracę z turecką szkołą w ramach projektu E-Twinning. Projekt ten ma na celu współpracę szkół z terenu Unii Europejskiej oraz krajów sąsiadujących. Przez rok trwania projektu uczniowie dowiadują się o zwyczajach swoich kolegów z innych krajów, o tym jak wygląda ich życie, jednocześnie dzieląc się informacjami o swoim kraju.

     Opiekunem szkoły, z którą współpracujemy jest Pan Hakan Islek,  w naszej szkole projekt koordynuje Pani Izabela Has.


WYCIECZKA DO LUBLINA

     Dnia 28 października 2013 roku, uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Lublina. Na trasie naszej wycieczki znalazło się kino Cinema City w galerii Plaza, w którym obejrzeliśmy film „Klopsiki atakują”, następnym punktem wycieczki był oczywiście obiad w restauracji Mc Donald`s. na końcu, korzystając z pięknej pogody pojechaliśmy do ogrodu botanicznego UMCS. Mieliśmy możliwość zobaczenia przeróżnych odmian roślin pochodzących z całego świata, jak i tych, które możemy znaleźć w naszym kraju, szczególnie w górach. W ogrodzie znajduje się także dworek Kościuszków, o którym słyszeliśmy już podczas niedawnej wycieczki do Maciejowic. Teraz mieliśmy możliwość go zobaczyć. Kilka minut po godzinie 16 wróciliśmy do domu, w bardzo dobrych humorachJ


LEKCJA BIBLIOTECZNA I SPOTKANIE AUTORSKIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. GUSTAWA WYSSOGOTY ZAKRZEWSKIEGO W WOLI MYSŁOWSKIEJ

     Dnia 22 października, uczniowie klas IV-VI udali się z wizytą do Biblioteki Publicznej w Woli Mysłowskiej. Dyrektor Biblioteki, Pani Ewa Konieczna przygotowała bardzo ciekawą lekcję opowiadając nam o historii biblioteki, o książkach i pokazując jak ciekawym miejscem może być biblioteka. Następnym punktem było spotkanie z pisarzem Tomaszem Trojanowskim. Było to niezwykle ciekawe spotkanie, podczas którego autor opowiedział o swojej pracy, o twórczości i o tym, jak wygląda proces pisania książek. Osobiście przeczytał kilka fragmentów swoich książek, które doprowadziły nas do ogromnego śmiechu. Mieliśmy także możliwość zakupienia książek Pana Tomasza i poprosić o specjalną dedykację.

     Wielu uczniów także dziś zostało członkami biblioteki, założyli swoje karty i wypożyczyli książki. Zobaczyli także, że biblioteka to miejsce naprawdę interesujące i przyjazne młodszym i starszymJ


BIWAK

     18 i 19 października w naszej szkole miał miejsce biwak zorganizowany dla uczniów naszej szkoły. Zgłosiło się na niego 38 osób. Biwak rozpoczął się w piątek o godzinie 16 a zakończył w sobotę w godzinach przedpołudniowych. Pierwszego dnia uczniowie przygotowali klasy do noclegu, wspólnie przygotowaliśmy także ognisko a następnie odbyła się dyskoteka. Mamy chętnie pomogły w przygotowaniu kolacji i śniadania dla dzieci. Nie wszyscy jednak wykorzystali noc na spanie, trzeba było ich wielokrotnie uciszać by dali odpocząć innym.


ŚWIĘTO SZKOŁY

     Dni 14 i 15 października 2013 roku to dni niezwykle wyjątkowe w naszej szkole. 14 października to Dzień Edukacji Narodowej, tego dnia w naszej szkole uczniowie klasy VI przedstawili akademię z okazji święta wszystkich pedagogów i pracowników oświaty. Tradycją również stało się wręczanie specjalnych wyróżnień dla nauczycieli. Nie zabrakło też śmiesznych kabaretów oraz piosenek wykonanych przez dziewczynki z klasy V.

     Dzień 15 października obchodzony był jako Święto Szkoły. Towarzyszyły mu liczne wydarzenia. Dzień rozpoczęliśmy od pasowania na przedszkolaka uczniów punktu przedszkolnego przygotowanych przez Panie: Kornelię Mazurek oraz Lidię Klimek.  Pomimo, że bardzo mali, przedszkolaki dzielnie wystąpiły na scenie, niekiedy w asyście rodzicówJ Następnym punktem było pasowanie na żaczka przedszkolaczka uczniów zerówki. Oni także zaprezentowali piękne wiersze i piosenki, byli także zdecydowanie bardziej odważni. Uczniowie pasowani byli przez wójta gminy Wola Mysłowska- P. Władysława Mikę.

     Jako trzeci, w grono społeczności szkolnej zostali włączeni uczniowie klasy pierwszej. Złożyli oni uroczyste ślubowanie na sztandar, recytowali wiersze, śpiewali.

     Po uroczystym pasowaniu uczniów odbyła się akademia poświęcona patronowi naszej szkoły- Tadeuszowi Kościuszce przygotowana przez P. Barbarę Szyszkiewicz  oraz akademia z okazji Dnia Papieskiego przygotowaną przez P. Agatę Piętka. Ostatnim punktem był konkurs o patronie szkoły. W tym roku zmienił on swoją formę. Uczniowie klas młodszych mieli za zadanie przygotować portret wielkiego patrioty, natomiast uczniowie klas starszych wiersz. Rywalizacja była bardzo zacięta, a prace oraz wiersze bardzo piękne.

Wyniki konkursu:

Pierwsze miejsce klas młodszych- Klasa II

Pierwsze miejsce klas starszych- Klasa V

Po rozstrzygnięciu konkursu uczniowie udali się do domu.

 

 


 SPRZĄTANIE CMENTARZA

      9 października, chłopcy z klasy VI wraz z Paniami: Agatą Piętką i Izabelą Has udali się na cmentarz parafialny w Wilczyskach aby uporządkować znajdujący się tam pomnik ku czci poległym w obronie ojczyzny. Jest to bardzo duży pomnik i było tam bardzo dużo ciężkiej pracy, jednak dzięki sprytowi i sile chłopców udało nam się bardzo ładnie uporządkować pomnik.

Uczniowie klasy VI:

Dominik Białach

Jakub Chmura

Bartosz Smolik

Patryk Wyziński

Sebastian Rosa

Adrian Borek.

 

 

 

 

 

 


KONKURSY PRZEDMIOTOWE

     Co roku Kuratorium Oświaty organizuje przedmiotowe konkursy z różnych przedmiotów. zachęcamy do udziału i sprawdzenia swojej wiedzy.

     W tym roku konkursy odbędą się  w dniach:

Konkurs/przedmiot

                       I etap

                  II etap

            III etap

 

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

1.

Przyroda

15 października 2013

2 grudnia 2013

24 lutego 2014

2.

Język angielski

21 października 2013

6 grudnia 2013

25 lutego 2014

3.

Język polski

16 października 2013

4 grudnia 2013

26 lutego 2014

4.

Historia

17 października 2013

5 grudnia 2013

27 lutego 2014

5.

Matematyka

18 października 2013

3 grudnia 2013

28 lutego 2014

Więcej informacji na stronie: http://www.kuratorium.lublin.pl/


WYJAZD DO MACIEJOWIC

     Tradycją w naszej szkole stały się wyjazdy do Maciejowic, których historia łączy się z patronem naszej szkoły- Tadeuszem Kościuszką. Tak też było w tym roku, 26 i 27 września uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę śladami jednego z największych patriotów w historii Polski. Zwiedziliśmy pomniki wybudowane jako wdzięczność Tadeuszowi Kościuszce, kustosz muzeum oprowadził nas po jedynym w Polsce muzeum poświęconym życiu naczelnika. Zwiedzanie muzeum dało nam cały obraz życia Kościuszki, od jego narodzin, poprzez życie młodzieńcze, udział w walkach na polach całego świata, jego życie prywatne. Dzięki uprzejmości leśników nadleśnictwa Maciejowice mogliśmy zwiedzić Muzeum Przyrodnicze im. Jana Pawła II. Mogliśmy posłuchać różnych ciekawych historii o zwierzętach żyjących w lasach, zobaczyć przeróżne zwierzęta, które żyją dookoła nas. Była to niezwykle ciekawa i interesująca wycieczka!


 UROCZYSTOŚCI W MYSŁOWIE

Dnia 08.09.2013roku w Gminie Wola Mysłowska obchodzono rocznicę 150 lecia bitwy pod Mysłowem. Dzień ten obfitował w licznego rodzaju atrakcje dla wszystkich mieszkańców gminy i okolic. Przybyło wielu zaproszonych gości, poczty sztandarowe ze szkół z Żelechowa. Także nasi uczniowie z klasy VI reprezentowali naszą szkołę. Wszyscy obecni mieli możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej, obejrzenia części artystycznej, zobaczenia rekonstrukcji bitwy. Był to naprawdę ciekawy dzień!

 


ADOPCJA NA ODLEGLOŚĆ

Przypominamy, że w naszej szkole w dalszym ciągu trwa akacja „Adopcja na odległość”.

Ogólne zasady adopcji na odległość:

1. Comiesięczna wpłata równowartości 25 euro przez zadeklarowany przez siebie okres (minimum rok). Suma ta pokrywa koszty pełnego miesięcznego utrzymania jednego dziecka, łącznie z opieką medyczną, czesnym za szkołę, mundurkiem i przyborami szkolnymi.

2. Regularna modlitwa za dziecko.

3. Utrzymywanie listownego kontaktu z dzieckiem, minimum dwa razy w roku.

Zobowiązania niemałe, ale i cel tak szczytny, że o szczytniejszy trudno. Nie znajdujemy wystarczających słów zachęty do zaangażowania się w to konkretne dzieło pomocy tym, którzy mają mniej od nas, a do tego są w tym zupełnie bezradni i bezbronni. Kładziemy Wam to na serce.

Opłata miesięczna to 2 złote.

 

Warto zajrzeć na stronę: http://oaza-adopcjanaodleglosc.blogspot.com/

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013-14

     Drugiego września uczniowie naszej szkoły jak co roku pojawili się na rozpoczęciu roku szkolnego. Pani Dyrektor opowiedziała o planach na nadchodzący rok szkolny, zwróciła uwagę na potrzebę systematycznej pracy uczniów. Przedstawiła nauczycieli, którzy będą uczyć poszczególnych przedmiotów oraz wychowawców klas. W tym roku szkolnym naukę w pierwszej klasie rozpocznie 11 uczniów, w zerówce aż 25! Witamy ich w gronie uczniów i życzymy dobrego początku roku szkolnego!:)